Alumni Awards

Watch the 2020 Alumni Awards Virtual Celebration

While we were not able to celebrate the 2020 honorees in-person, this video was produced to help honor and celebrate their accomplishments and dedication to Otterbein.

 

Award Categories

Rising Star Award: This award recognizes accomplished alumni that received their degree within the last 15 years and have not reached their 38th birthday at the time of selection. An ideal candidate will have demonstrated one or more of the following: Community Achievement, Global or Intercultural Achievement, Leadership & Citizenship Achievement, Professional Achievement, Research or Creative Achievement, and Service to the University. *See below for a description of each type of achievement.

Otterbein Alumni Award: This award recognizes accomplished alumni that received their degree 16 or more years ago or are over the age of 38 years. An ideal candidate will have demonstrated one or more of the following: Community Achievement, Global or Intercultural Achievement, Leadership & Citizenship Achievement, Professional Achievement, Research or Creative Achievement, and Service to the University. *See below for a description of each type of achievement.

Distinguished Alumnus/Alumna Award: This award represents the most prestigious award presented by the Otterbein Alumni Association. Traditionally presented to only one individual per year, this award was established in 1951 to honor graduates of Otterbein University who have achieved recognized national or international prominence in their chosen career and have made significant contributions to their profession, community and the lives of others. The recipient of the Distinguished Alumni Award represents the ideal of a committed, industrious, and caring individual to whom the Otterbein community may look as personifying the University’s mission.

Honorary Alumnus/Alumna: The Honorary Alumni Award was created in 1950 for the purpose of recognizing and honoring those individuals, who, though not graduates of Otterbein University, have demonstrated outstanding interest, commitment and involvement in its life and activities. Recipients embody the notion that friends of the University, in addition to its alumni, can play an important and vital role in the enhancement of the institution.

Award Criteria

*Community Achievement
– Exemplifies Otterbein’s mission of alumni advancing communities
– Commitment to educational, faith, social, diversity, marginalized, environmental, youth or other societal concerns
– Creation of a clear, distinctive, positive impact on a community need

*Global or Intercultural Achievement
– Exemplifies Otterbein’s mission of alumni engaging globally and thinking broadly
– Engagement to advance a diverse population
– Demonstrated intercultural worldview applied through service, volunteerism, or profession

*Leadership & Citizenship Achievement
– Demonstrated outstanding leadership in professional or volunteer activities
– Demonstrated creative problem solving in leadership roles
– Demonstrated mentoring of others

*Professional Achievement
– Exemplifies Otterbein’s mission of alumni advancing their professions
– Demonstrated professional excellence and achievement
– Significant career advancement
– Enhancement of an organization

*Research or Creative Achievement
– Innovative, intensive and thorough research or creative work
– Intellectual curiosity resulting in research excellence in a chosen field of endeavor
– Innovative thinking resulting in creative excellence in a chosen field of endeavor

*Service to the University 
– Giving of time, talents, and service to create a better university
– Generally interpreted to be contributions as a volunteer
– An employee could be considered if their contribution is beyond the scope of their job expectations or is in a voluntary role

 

Nomination Information

Nominations will open in August 2021 and close on October 1, 2021. 

 

Otterbein University welcomes nominations for the Alumni Awards. Strong candidates across a wide range of professions will have demonstrated excellence in one or more of the following areas:

  • Advancement of intellectual curiosity, either professionally or academically, through innovative and intensive research or creative work.
  • Passion for increased intercultural competency and interest in global environments. The honoree also demonstrates transferable intercultural skills that they have integrated and applied across local and international communities through service, volunteerism, or professional contributions
  • Leadership in meaningful change in their profession, community, or the Otterbein campus community; represents the ideal of a committed, industrious, and caring individual.
  • Commitment to society demonstrated thorough civic and social responsibility; they have utilized their knowledge, skills, resources and time to create a clear, positive impact on their chosen community need or issue.
  • Dedication to a high-level of excellence and professional achievement at the local, regional, national or global level in the field of their endeavor.

** Nominations for all Otterbein alumni, from recent graduates to those with more established careers, are welcome.

The date for the presentation of the 2022 Alumni Awards is still being determined. We strongly encourage award recipients to attend the award reception and ceremony in person.

This award program is led by a group of dedicated Otterbein alumni who are partnering with the school to strengthen and engage the Otterbein alumni community by recognizing the outstanding contributions of Otterbein trained professionals and leaders.

If you have any questions, please contact Stacey Rusterholz at srusterholz@otterbein.edu or (614) 823-1650.

2020 Alumni Award Honorees

Rising Star Awards

Tony Bishop III ’15, MSAH ’18
Andrea Drago ’10 MS, RN, NE-BC
Jonathan Hill ’15

Professional Achievement

Crystal Kelley ’05
Jeremy Young ’00

Research Achievement

Mina Makary ’09 MD, DABR

Service to Otterbein

Karl Niederer ’75

Pacesetter

Joyce Ray ’00

Distinguished Alumni

David Robinson ’78

Honorary Alumni

Joan Rocks Ph.D, ATC

Mary B. Thomas Commitment to Otterbein Award

James & Kathleen Rutherford P’99

 

Past Recipients

Special Achievement

2019 – Margaret Wooding Baker, ’97 MSN
2019 – Roger Nisley, ’67
2018 – Dianne Grote Adams, ’78
2018 – Jeffrey A. Brindley, ’81
2017 – Nita Seibel, ’75 M.D.
2016 – Michael McKinney ’86
2016 – Carlton M. Bates, M.D. ’86
2015 – MaryAnn Everhart-McDonald ’72
2015 – Judge David W. Fais ’65
2015 – Donna Lee Valput Hanly ’00
2014 – Jeri Malmsberry Close ’93
2014 – Ruth Downing ’04, MSN ’06 RN CNP SANE-A
2014 – Dr. Michael Leadbetter ’69
2013 – Steve Johnston ’82
2013 – Lou Ann Layton ’81
2013 – John Wentzell ’82
2012 – Richard Fetter ’73
2011 – Randy Adams ’76
2012 – Ronald C. Moomaw ’74
2011 – Michael E. Ducey ’70
2011 – Arthur B. Fulton ’51
2009 – Thomas Dipko ’58
2009 – Peggy Ruhlin ’79
2008 – Cindy L. Loudenslager ’77
2008 – Al Waterhouse ’82
2007 – David A. Brown ’64
2007 – Wayne Cummerlander ’80
2007 – Jack G. Mehl ’72
2006 – Janet Tressler Davis ’82
2006 – Richard Reynolds ’65
2005 – Douglas R. Knight ’63
2005 – Allen L. Manson ’60
2005 – Tatsuo Tsuda ’55
2004 – Susan L. Canfield ’58
2004 – Mark R. Thresher ’78
2003 – Christine Kapostasy Jansing ’78
2003 – Karl G. Kempf ’69
2002 – W. Edward Harrell, Jr. ’94
2002 – John E. King ’68
2001 – Jerry B. Lingrel ’57
2001 – Michael D. Pratt ’71
2001 – Glen D. Shaffer ’70
2000 – Myron K. Campbell ’77
2000 – Mary F. Hall ’64
1999 – Mellar P. Davis ’74
1999 – Larry D. Schultz ’74
1998 – Robert E. Dunham ’53
1998 – Shirley Omietanski ’56
1997 – Carl Becker ’49
1997 – Richard Kissling ’61
1997 – Lance Lord ’69
1996 – Frederick Collins ’54
1996 – Robert Eschbach ’54
1996 – Curtis Tong ’56
1995 – Richard Gantz ’43
1995 – Jane Griggs ’69
1995 – Gordon Jump ’55
1995 – Morton M. Woolley ’45
1994 – Suzanne Stilson Edgar ’79
1994 – Nita Leland ’55
1994 – Robert Woods ’69
1993 – Roger A. Bell ’59
1993 – Joanne Klepinger Ditmer ’50
1993 – Granville S. Hammond ’40
1993 – John W. Magaw ’57
1992 – Ray W. Gifford ’44
1992 – Dee M. Hoty ’74
1991 – Joseph W. Eschbach ’55
1991 – William J. Rea ’58
1991 – Ferd Wagner ’40
1990 – Lillard E. Law ’51
1990 – Victor Ritter ’48
1989 – Julia Thomas Morris ’60
1989 – Paul S. Reiner ’68
1988 – Waldo M. Keck ’28
1988 – James E. Walter ’29
1988 – Robert E. Holmes ’35
1987 – Denton W. Elliott ’37
1987 – Judith Stone Olin ’62
1986 – Judith Graham Gebhart ’61
1986 – Melvin A. Moody ’36
1985 – Ken Holland ’35
1985 – Adolphus ’40 and Gwen ’40 Pringle
1984 – Sager Tryon ’34
1984 – J. Robert Knight ’28
1984 – Russell E. Garrett ’34
1983 – Harold B. Hancock H’69
1983 – Charles W. Harding ’38
1982 – Floyd C. Beelman ’25
1982 – Katherine Ryan McWilliams ’50
1981 – John R. Wilson ’38
1981 – David S. Yohn ’51
1980 – Alice Propst Hoover ’28
1980 – John M. Karefa-Smart ’40
1979 – James S. Gallagher ’63
1979 – Donald J. Henry ’33
1979 – Philipp L. Charles ’29
1978 – Robert C. Mumma ’27
1978 – Perry F. Wysong ’39
1977 – W. Frederic Miller ’30
1977 – Marjorie McEntire Robinson ’37
1977 – George E. Parkinson ’35
1976 – Carl B. Eschbach ’26
1976 – Isabel Howe Ziegler ’40
1976 – Samuel R. Ziegler ’36
1975 – E. Luella Fouts Clements ’89
1975 – Merlin A. Ditmer ’10
1975 – Royal F. Martin ’14
1975 – W. Harold Anderson ’24
1975 – Carrol C. Widdoes ’26
1975 – Robert Edler
1975 – Harry Ewing
1975 – Albert A. Exendine
1975 – Elmo Lingrel ’17
1975 – Roy Peden ’22
1975 – Arthur Francis ’33
1975 – Robert Shaw ’52
1974 – Ruth Cogan ’15
1974 – John E. Vance ’30
1973 – Alan E. Norris ’57
1973 – Norman H. Dohn ’43
1973 – A. Monroe Courtright ’41
1973 – Wayne V. Harsha ’27
1970 – Robert H. Cavins ’26
1970 – Ray W. Gifford, Jr. ’44
1970 – Richard C. Himes ’47
1970 – Donald R. Martin ’37
1970 – George W. White ’21
1966 – Paul G. Craig ’50
1966 – Mack A. Grimes ’41
1966 – Robert E. Kline, Jr. ’18
1966 – Ralph E. Shauck ’42
1966 – Phyllis Brown Walker ’45
1966 – J. Hutchinson Williams ’44

Professional Achievement

2019- Carl D. Gelfius ’00, M.D.

Research/Creative Achievement

2019- Mindy McGinnis ’01

Community Service

2018 – The Puskarich Family, accepted by Matthew P. Puskarich ’88
2015 – Dom Tiberi ’81 and Terri Tiberi
2017 – Nancy Loudenslager Cassell, ’65 Ph.D.
2015 – Sherry Williamson ’05
2014 – Mara Matteson ’89
2013 – Amanda Slager Pickerill ’90 and Craig Pickerill ’90
2012 – Mr and Mrs. Doug ’82 and Julie Leigh ’95, ’03 Sharp
2011 – Dr. Susan E. Wiley ’86
2009 – Dee Dee Krumm and Dennis Heffner ’69
2008 – Harvey B. Smith
2008 – Imodale Caulker-Burnett ’63
2007 – Mark Puskarich ’86
2006 – W. Thomas Deever ’68
2006 – Shirley Amos Hodapp ’56

Honorary Alumnus/Alumna

2019 – Mary Ann Bradford Burnam
2019 – LaJoyce M. Daniel-Cain
2013 – Betty Campbell
2012 – Bruce Bailey
2012 – Craig and Cass Johnson
2011 – Guido Ricevuto
1973 – Ralph Charlesworth
1973 – Mabel Joyce
1973 – James K. Ray
1972 – Marguerite Boda
1972 – Carol F. Frank
1972 – Lawrence S. Frank
1971 – Keith D. Crane
1971 – Mildred Crane
1971 – Myrtle T. Grimes
1971 – Donna L. Kerr
1971 – Thomas J. Kerr, IV
1970 – A. M. Sanders
1970 – Joanne F. Van Sant
1969 – Harold B. Hancock
1969 – Forrest R. Moreland
1968 – Donald N. Ciampa
1968 – Dorothy Ciampa
1968 – Lillian S. Frank
1967 – Opal Henderson
1967 – Henry C. Ruegg
1966 – William G. Comstock
1966 – Samuel G. Ziegler
1965 – O. T. Deever
1965 – Marion E. Morris
1965 – Lena Mae Wilson
1964 – Celia I. Grabill
1963 – Esther Jacobs
1963 – Marguerite E. Nelson
1963 – Alice Rheinaheimer
1962 – Mrs. V. W. Norris
1961 – Sanders A. Frye
1960 – Robert Price
1959 – Harold L. McMillan
1959 – M. J. Miller
1958 – Lynn W. Turner
1958 – Vera Turner
1957 – Merle W. Harner
1957 – Mrs. Merle Harner
1956 – C. E. Ashcraft
1955 – Wade S. Miller
1955 – L. Lee Shackson
1954 – Harry W. Ewing
1954 – A. R. Spessard
1953 – A. J. Esselstyn
1952 – Wesley O. Clark
1952 – James H. McCloy
1951 – A. R. Clippinger
1951 – Aleece Cowan Gresham
1951 – Henry Ochs
1950 – B. C. Glover

Pacesetter Award

2019 – Rhonda Talford Knight ’96
2018 – Tonye T. Patano ’83
2017 – Rob Gagnon ’87
2017 – Tammy Roberts Myers ’88
2016 – Karen Kasler ’89
2016 – Margenett Moore-Roberts ’94

Distinguished Alumni Award

2019 – M. Robert Yakely ’62
2017 – James Shilling ’77 Ph.D.
2016 – Mellar P. Davis, M.D. ’74
2015 – General Lance W. Lord ’68
2013 – Thomas C. Morrison ’63
2012 – Brian K. Hajek ’66
2011 – David Yohn ’51
2009 – Paul Paulus ’66
2008 – Kent Stuckey ’79
2007 – Bruce E. Flinchbaugh ’75
2005 – William and Sonya Stauffer Evans ’56
2004 – Robert E. Woods ’69
2002 – Thomas R. Bromeley ’51
2000 – Francis M. Pottenger III ’51
1999 – Marilynn Etzler ’62
1998 – John T. Huston ’57
1997 – William LeMay ’48
1996 – Hugh Allen ’62
1995 – Sylvia Vance ’47
1994 – Steve Lorton ’68
1993 – Tony E. Hugli ’63
1992 – Wolfgang R. Schmitt ’66
1989 – Alan E. Norris ’57
1988 – Edwin L. Roush ’47
1987 – J. Hutchison Williams ’44
1986 – Franklin M. Young ’26
1985 – Rillmond W. Schear ’20
1984 – Wilbur H. Morrison ’34
1983 – Robert B. Bromeley ’29
1982 – Howard A. Sporck ’34
1981 – Frank M. VanSickle ’41
1980 – Kenneth W. Bunce ’30
1978 – Mary C. Lord ’45
1977 – Virginia Norris Smith ’36
1976 – William K. Messmer ’36
1974 – L. William Steck ’37
1973 – Virgil O. Hinton ’34
1972 – Emerson Shuck ’38
1971 – Verda B. Evans ’28
1970 – Earl R. Hoover ’26
1969 – Horace W. Troop ’23
1968 – Elmer N. Funkhouser, Jr. ’38
1967 – Harold L. Boda ’25
1966 – J. Gordon Howard ’22
1965 – Francis M. Pottenger, Jr. ’25
1964 – John A. Smith ’33
1963 – Richard E. Caulker ’35
1962 – Lehman Otis ’33
1961 – Sylvester M. Broderick ’24
1960 – DeWitt Zuerner ’10
1959 – W. R. Huber ’16
1958 – Roy A. Burkhart ’27
1958 – Herman F. Lehman ’22
1957 – Richard Bradfield ’17
1956 – Francis Bundy ’31
1954 – Mabel E. Gardner ’08
1952 – F. M. Pottenger ’92
1951 – E. L. Weinland ’91
1951 – John Finley Williamson ’11

Service to Otterbein Award

2009 – Wendell ’60 and Judith Lovejoy Foote ’58 (posthumously)
2004 – Elizabeth Glor Allen ’64
2004 – Lewis Michael Duckworth ’63
2003 – Jane Morrison Horn ’50
2003 – Leslie E. Mokry ’47
2002 – Dayton Otterbein Women’s Club
2002 – Westerville Otterbein Women’s Club
2001 – Edward L. Mentzer ’58
2000 – William N. Freeman ’57
1999 – Helen Hilt LeMay ’47
1999 – Elmer “Bud” Yoest ’53
1998 – Victor ’48 and Eileen Ritter
1996 – Mary Bivins H’85
1995 – John Becker ’50
1995 – Margaret Lloyd Trent ’65
1994 – Lillian Frank H’68
1994 – James A. Grissinger H’75
1993 – Harold Boda ’25
1993 – Marilyn Day ’53
1992 – Frederick E. Brady ’39
1992 – Albert V. Horn ’49
1992 – Chester R. Turner ’43
1991 – Francis “Red” Bailey ’43
1991 – Larry Boor ’36
1991 – Norman H. Dohn ’43
1989 – Grace Burdge Augspurger ’39
1989 – Alberta Engle MacKenzie ’40
1988 – Charles W. Dodrill H’79
1987 – Wilbur R. Franklin ’23
1986 – Henry V. A. Bielstein ’55
1986 – Edmond J. Booth ’36
1986 – Robert L. Corbin ’49
1985 – Charles S. Beadle ’54
1985 – Nellie Niswonger ’26
1985 – Donna L. Sitton ’55
1984 – Craig Gifford ’57
1983 – William E. LeMay ’48
1983 – Edna Smith Zech ’33
1982 – Benjamin B. Copeland
1981 – Harold F. Augspurger ’41
1981 – Robert C. Barr ’50
1980 – Robert S. Agler ’48
1980 – George H. Dunlap H’69
1979 – Dwight C. Ballenger ’39
1979 – Homer D. Cassel ’17
1979 – Phyllis L. Shultz ’52
1978 – Mary B. Thomas ’28
1978 – Edwin L. Roush ’47
1977 – Sara Kessler Steck ’37
1977 – S. Clark Lord ’39
1976 – Richard A. Sanders ’29
1976 – Morris E. Allton ’36
1975 – Melvin A. Moody ’36
1975 – William C. Moffitt
1973 – Evelyn Edwards Bale ’30
1971 – Lynn W. Turner H’58
1970 – Frederic R. Bamforth
1970 – Albert J. Esselstyn H’53
1970 – B. C. Glover H’50
1970 – James H. McCloy H’52
1970 – Lyle J. Michael ’19
1970 – Edward W. E. Schear ’07
1969 – Wade S. Miller H’55
1964 – Ed Begley
1964 – Carl Copp
1964 – Ray W. Gifford ’17
1964 – Joe P. Hendrix ’17
1964 – John F. Smith ’10

Mentor Impact

2017 – Allen Prindle

Rising Star

2019- Sherona Whitner ’12
2019- Anna Walker ’07
2019- Dr. Christine Humphrey, MSN/MBA ’14, DNP ’18, RN
2019- Kimberly Shapiro ’16
2019- Amanda Helmrich Julca ’06

Leadership & Citizenship

2019- Melica Hampton ’04

Mary B. Thomas Commitment to Otterbein

2019- Annie Upper Ames ’86